SHORT FORMS BEYOND BORDERS

Συμμετοχή του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΕΚΠΑ σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ KA203 Strategic Partnerships for higher education

Το Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΕΚΠΑ συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Ερευνητικό Πρόγραμμα Erasmus+, Δράση KA203 Strategic Partnerships for higher education, με τίτλο SHORT  FORMS  BEYOND  BORDERS (2020-2023). Μαζί με το ΕΚΠΑ, στο πρόγραμμα συμμετέχουν ακόμη πέντε ευρωπαϊκά πανεπιστήμια: Université d’Angers (Γαλλία), Szegedi Tudomanyegyetem (Ουγγαρία), Universidade de Santiago de Compostela (Ισπανία), Justus-Liebig-Universitaet Giessen (Γερμανία), Katholieke Universiteit Leuven (Βέλγιο), καθώς και η εταιρεία ανάπτυξης ψηφιακών εφαρμογών Baludik (Γαλλία).

Βασικός στόχος του προγράμματος είναι η μελέτη και η αξιοποίηση της μικρής φόρμας (short form) ως εργαλείου πολιτισμικής, εκπαιδευτικής και κοινωνικής διαμεσολάβησης στην Ευρώπη. Στη σύγχρονη κοινωνία, η ταχύτητα και η συντομία γίνονται τρόπος δράσης, έκφρασης, ακόμη και σκέψης. Παραδείγματα είναι τα σύντομα κείμενα κάθε είδους, όπως μικροδιηγήματα και μικρές ιστορίες, μηνύματα SMS, tweets, Instagram stories, βιντεάκια, διαφημιστικά σποτ, ενημερωτικά δελτία, συνθήματα κ.λπ. Οι σύντομες μορφές γίνονται, μεταξύ άλλων, ένα μέσο για την ανάπτυξη και την επιβεβαίωση των κοινωνικών δεσμών και του ανήκειν, ειδικά μεταξύ των νέων, καθώς και για την έκφραση της ατομικής και πολιτισμικής ταυτότητας. Το έργο αποσκοπεί στην ανάπτυξη διδακτικών προσεγγίσεων και παιδαγωγικών εργαλείων για εφήβους και νεαρούς ενήλικες, με ιδιαίτερη έμφαση στην καλλιέργεια και ενθάρρυνση της διαπολιτισμικής επικοινωνίας και της κοινωνικής συνοχής.

Στο πλαίσιο του προγράμματος έχουν πραγματοποιηθεί μέχρι σήμερα οι εξής δράσεις και διεθνείς συναντήσεις:

Στις 11 Μαΐου 2021, με ευθύνη του ΕΚΠΑ και με τη συμμετοχή διδασκόντων του Πανεπιστημίου της Angers, πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση στην οποία παρουσιάστηκαν σύντομα κείμενα των φοιτητών του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας που συμμετείχαν στον διαγωνισμό « Mars 2020-Mars 2021 ». Στην εκδήλωση παρουσιάστηκαν επίσης ψηφιακές διαδρομές που δημιουργήθηκαν από τους φοιτητές του Κοινού Ελληνογαλλικού ΠΜΣ «Διδασκαλία των γλωσσών στην Ευρώπη: εκπαίδευση στη γλωσσική και πολιτισμική διαφορετικότητα των γλωσσικών πληθυσμών», με τη χρήση της εφαρμογής Baludik.

Στις 8, 9 και 10 Νοεμβρίου 2021, το Πανεπιστήμιο του Leuven (Βέλγιο) διοργάνωσε επιμορφωτική συνάντηση για την αξιοποίηση των σύντομων λογοτεχνικών κειμένων στην τάξη με εργαστήρια και παρουσιάσεις που απευθύνονταν σε μεταπτυχιακούς φοιτητές και υποψήφιους διδάκτορες των συνεργαζόμενων ιδρυμάτων, καθώς και σε εκπαιδευτικούς. Το ΕΚΠΑ εκπροσώπησαν με παρουσιάσεις η αν. καθηγήτρια κ. Μαρία-Χριστίνα Αναστασιάδη, η επ. καθηγήτρια κ. Μαρίνα Βήχου και το μέλος ΕΤΕΠ κ. Θεόδωρος Θωμάς του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας.

Τον Μάρτιο του 2022, οι φοιτητές προσκλήθηκαν να συμμετέχουν σε διαγωνισμό δημιουργίας πρωτότυπων phototexts (σύντομων κειμένων με φωτογραφίες), με θέμα: « Chaque pas est une fête ». Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 17 φοιτητές.

Στις 28 Μαρτίου μέχρι την 1η Απριλίου 2022, στο Πανεπιστήμιο του Giessen (Γερμανία) Justus-Liebig πραγματοποιήθηκε επιμορφωτική συνάντηση με θέμα “Short forms : Τeaching and Learning activities”. Η επιμορφωτική δράση απευθυνόταν σε μεταπτυχιακούς φοιτητές και υποψήφιους διδάκτορες των συνεργαζόμενων ιδρυμάτων. Στη συνάντηση συμμετείχαν από την ομάδα του ΕΚΠΑ η αν. καθηγήτρια κ. Μαρία-Χριστίνα Αναστασιάδη και η επ. καθηγήτρια κ. Μαρίνα Βήχου. Ο καθηγητής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας κ. Γιώργος Ανδρουλάκης, ως συνεργαζόμενο μέλος του ΕΚΠΑ, πραγματοποίησε εργαστήριο με θέμα: Short Forms of teacher training for education in emergencies.

Στις 4 και 5 Ιουλίου 2022, στο πλαίσιο του προγράμματος, πραγματοποιήθηκε διεθνές συνέδριο με θέμα MappingBrevityacrossBorders: ShortFormsasToolsforEducational, SocialandCulturalMediation (https://discursoeidentidade.com/?page_id=4282), που φιλοξενήθηκε στο Πανεπιστήμιο του SantiagodeCompostela, στην Ισπανία. Το συνέδριο είχε στόχο την ανταλλαγή διεπιστημονικών προβληματισμών σχετικά με την αξιοποίηση των μικρών μορφών στην εκπαίδευση, τη λογοτεχνία και τον πολιτισμό, καθώς και τη δημιουργία ενός διεθνούς φόρουμ για την ευρύτερη διάχυση της έρευνας του έργου και των αποτελεσμάτων του. Από πλευράς ΕΚΠΑ, στο συνέδριο συμμετείχαν με ανακοινώσεις η επίκουρη καθηγήτρια του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας κ. Μαβίνα Πανταζάρα και η υποψήφια διδάκτορας του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας κ. Γεωργία Γύφτουλα, οι οποίες παρουσίασαν τις εργασίες τους σχετικά με την αξιοποίηση της μικρής φόρμας στο μάθημα της μετάφρασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και στο μάθημα της ξένης γλώσσας στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση αντίστοιχα, ενώ η επίκουρη καθηγήτρια κ. Μαρίνα Βήχου συμμετείχε στη συλλογική παρουσίαση των μέχρι τώρα δράσεων και αποτελεσμάτων του έργου.

Το Πανεπιστήμιο του Szeged (Oυγγαρία) πραγματοποίησε διεθνή επιμορφωτική δράση από τις 24 έως τις 26 Νοεμβρίου 2022. Από το ΕΚΠΑ συμμετείχε η επ. καθηγήτρια κ. Μαρίνα Βήχου και από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, ως συνεργαζόμενο ίδρυμα του ΕΚΠΑ, η διδάσκουσα κ. Σοφία Τσιώλη.

Aπό τις 15 έως 19 Μαΐου 2023, η ομάδα του ΕΚΠΑ διοργανώνει επιμορφωτική συνάντηση που απευθύνεται στους διδάσκοντες, σε μεταπτυχιακούς φοιτητές και υποψήφιους διδάκτορες των συνεργαζόμενων ιδρυμάτων, με θέμα: “Teaching, learning, training activity. Intensive programme for Higher Education learners”. Στη συνάντηση συμμετέχουν 23 εισηγητές με παρουσιάσεις και εργαστήρια. Πρόγραμμα

Το πρόγραμμα Erasmus+ SHORTFORMSBEYONDBORDERS θα ολοκληρωθεί εντός του 2023. Η καταληκτική εκδήλωση του έργου θα πραγματοποιηθεί στην Angers (Γαλλία) από 10 έως 12 Ιουλίου 2023 με θέμα: « Les formes brèves dans la salle de classe : Abolir les frontières ».

Iστότοπος του προγράμματος: https://sfbb-erasmusplus.eu/