2023

1η ΗΜΕΡΙΔΑ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ/ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΓΑΛΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ

Ο Τομέας Γαλλικής Γλώσσας, Γλωσσολογίας και Διδακτικής του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, διοργανώνει την 1η Ημερίδα του Δικτύου Εκπαιδευτικών/Εκπαιδευτών, την Τετάρτη 31 Μαΐου 2023, στις 17:00, στο αμφιθέατρο της Βιβλιοθήκης  της Φιλοσοφικής Σχολής, στην Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου.

Το Δίκτυο φιλοδοξεί να γίνει ένας δίαυλος επικοινωνίας ανάμεσα στο Σχολείο και το Πανεπιστήμιο. Αποτελείται από διδάσκοντες του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας και εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, οι οποίοι συνεργάζονται κατά τη διάρκεια της πρακτικής άσκησης των προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών του Τμήματος, αλλά και σε ένα ευρύτερο πλαίσιο ανταλλαγής ιδεών και πρακτικών.

Στην 1η Ημερίδα, θα παρουσιαστούν δράσεις που πραγματοποιήθηκαν από εκπαιδευτικούς σε συνεργασία με προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές του Τμήματος, σε δημόσια και ιδιωτικά σχολεία της Αττικής.