2020-2021

• E-BELONG project: Sense of Belonging in Online Learning Environments, Strategic Partnerships for Digital Education Readiness projects KA2.

Επιστημονική υπεύθυνη: Ειρήνη Αποστόλου

Σκοπός του προγράμματος είναι  να βελτιώσει την κοινωνική και συναισθηματική  αλληλεπίδραση των φοιτητών/τριών μεταξύ τους και με τους διδάσκοντες κατά τη διάρκεια της ηλεκτρονικής μάθησης  (e-learning) μέσω της εφαρμογής καινοτόμων παιδαγωγικών μεθόδων λαμβάνοντας υπόψη τις ανάγκες που δημιουργήθηκαν λόγω της πανδημίας COVID 10.

• Συμμετοχή του Τμήματος Γαλλικής γλώσσας και Φιλολογίας στο Greek Diaspora Fellowship Program

Επιστημονική υπεύθυνη: Καθηγήτρια Δέσποινα Προβατά

Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί σε συνεργασία με το Saint John’s University της Νέας Υόρκης και την Καθηγήτρια κ. Zoe Petropoulou.

Το πρόγραμμα αναπτύσσεται σε τρεις άξονες:

-         Γαλλική και γαλλόφωνη λογοτεχνία και πολιτισμός

-         Δια ζώσης καθοδήγηση (mentoring) προπτυχιακών φοιτητών ενόψει της φοίτησης τους στο εξωτερικό στο πλαίσιο προγραμμάτων ανταλλαγής (Erasmus) ή για μεταπτυχιακές σπουδές

-         Καθοδήγηση φοιτητών μέσω skype

Προβλέπεται, επίσης, να γίνουν σεμινάρια για γαλλικά ειδικού σκοπού (Français des affaires), γαλλόφωνης λογοτεχνίας (ειδικά της Καραϊβικής) και μεθοδολογίας.
  • Πρόγραμμα CIVIS-A European Civic University (Εκπρόσωπος του προγράμματος CIVIS-A European Civic University για το Τμήμα: Δημήτριος-Κωνσταντίνος Ρομπολής).

Κέντρο Αριστείας του ΕΚΠΑ για την Πολυγλωσσία και τη Γλωσσική Πολιτική (μέλος της συντονιστικής επιτροπής: Ρέα Δελβερούδη, ίδρυση του Κέντρου: Ιανουάριος 2020).

Πακέτο εργασίας WP7 για την αριστεία στην εκπαίδευση, πρόγραμμα CIVIS-A European Civic University (Συντονίστρια: Ειρήνη Αποστόλου) (2020).

Στο πλαίσιο του CIVIS, υπήρξε εκδήλωση ενδιαφέροντος συμμετοχής από το ΤΓΓΦ (Τομέας Γαλλικής γλώσσας-Γλωσσολογίας) στο πρόγραμμα Multigram (grammaire communicative multilingue) https://multigram.ulb.ac.be/fra/Accueil για τα Ελληνικά (σε συνεργασία με το πανεπιστήμιο των Βρυξελλών).
  • Συμμετοχή του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας στο Προγράμμα Erasmus+ – Strategic partnership Short Forms Beyond Borders (SFBB): Short Forms as a Tool for Cultural, Educational and Social Mediation in Europe (Université d’Angers, National and Kapodistrian University of Athens, SZEGEDI TUDOMANYEGYETEM, Universidade de Santiago de Compostela, Justus Liebig – Universitaet Giessen, Katholike Universiteit Leuven, SAS Baladuk)
  • Συμμετοχή του μέλους ΔΕΠ του Τμήματος Μ. Βήχου στην ερευνητική ομάδα του Προγράμματος Creative Multilingualism: from Practice to Research to Education, ΕΛΙΔΕΚ, επιστημονικός υπεύθυνος καθ. Γιώργος Ανδρουλάκης (Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας)
  • CLIODIFLE 1919-1985. Des institutions, des enseignants, des étudiants... Une contribution à l’histoire de la francophonie. (Επιστημονική υπεύθυνη: V. SPAËTH, Université Sorbonne Nouvelle, συμμετέχον μέλος ΔΕΠ Δέσποινα Προβατά).
  • Πρόγραμμα Intertandemσε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Aix-Marseille (με συμμετοχή των μελών ΔΕΠ του ΤΓΓΦ Α. Μουστάκη και Ν. Μανιτάκη) (ακαδ. έτος 2019-2020 και 2020-2021). Ιστότοπος: