2018-2019

• A la découverte du fonds Catenacci, conservé à l’Institut de France : Hercule Catenacci en voyage et sa contribution à la connaissance de l’Autre dans la culture visuelle du XIXesiècle", ερευνητικό πρόγραμμα

Eιρήνη Αποστόλου, Directeur d'études associée, Fondation Maison Des Sciences de l’HOMME Paris (Απρίλιος, Μάιος-Ιούνιος 2019)

• «Corpus de Textes Linguistiques Fondamentaux» ctlf.ens-lsh.fr/x acceuil.asp με επιστημονικό υπεύθυνο τον καθ. Bernard Colombat από το Πανεπιστήμιο Paris 7 Denis Diderot (Γαλλία) Το 2015 το πρόγραμμα, με τίτλο «Refonte et extension internationale du CTLF», εντάχθηκε στο πρόγραμμα «Αctions de recherches structurantes 2016-18» του Πανεπιστημίου Paris Diderot- Paris 7.
    Συμμετέχον μέλος Δ.Ε.Π.: Ρέα Δελβερούδη (συντονίστρια της ελληνικής ομάδας του προγράμματος)
    ctlf.ens-lyon.fr/x_accueil.asp
  • L’Armée d’Orient 1915-1919. Entre global et local. L’histoire civile d’une armée oubliée Corpus de Textes Linguistiques Fondamentaux

Έναρξη: 2015 (διάρκεια: 4 έτη)
    Ερευνητικό πρόγραμμα τετραετούς διάρκειας της Section contemporaine της Γαλλικής Σχολής Αθηνών (École française d’Athènes) με θέμα « L’Armée d’Orient 1915-1919. Entre global et local. L’histoire civile d’une armée oubliée », υπό τη διεύθυνση του Τάσου Αναστασιάδη, Διευθυντή Μελετών στη Γαλλική Σχολή Αθηνών.
    Συμμετέχον μέλος Δ.Ε.Π.: Νικόλας Μανιτάκης.

• Η αποπομπή της Ελλάδας από το Συμβούλιο της Ευρώπης το 1969: η «ελληνική υπόθεση» ως αλλαγή παραδείγματος σε διεθνές επίπεδο.
    Έναρξη: Ιανουάριος 2017 (διάρκεια: 2 έτη)
    Ερευνητικό πρόγραμμα διετούς διάρκειας που οργανώνουν από κοινού το Ολλανδικό Ινστιτούτο της Αθήνας, η Βελγική Αρχαιολογική Σχολή της Αθήνας και το Δανικό Ινστιτούτο της Αθήνας.
    Συμμετέχον μέλος Δ.Ε.Π.: Νικόλας Μανιτάκης.

• Προσωπογραφικά του 19ου και του 20ού αιώνα. Πολιτισμικοί διαμεσολαβητές ανάμεσα στην Ελλάδα και σε ευρωπαϊκές χώρες (1830-1974).
    Έναρξη: Ιανουάριος 2017 (διάρκεια: 4 έτη)
    Ερευνητικό-επιστημονικό πρόγραμμα τετραετούς διάρκειας που οργανώνει ο Τομέας Νεοελληνικών Ερευνών του Ινστιτούτου Ιστορικών Ερευνών του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών σε συνεργασία με τη Γαλλική Σχολή Αθηνών.
    Συμμετέχοντα μέλη Δ.Ε.Π.: Δέσποινα Προβατά, Λουκία Ευθυμίου, Νικόλας Μανιτάκης.

• Επιχειρησιακό Πρόγραμμα ΕΣΠΑ «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού – Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση, στην Πράξη: «Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών για την Αξιοποίηση και Εφαρμογή των Ψηφιακών Τεχνολογιών στην Διδακτική Πράξη (Επιμόρφωση Β’ επιπέδου Τ.Π.Ε.)» 12/01 έως 05/7/2019 με την ιδιότητα της Εκπαιδεύτριας και Συντονίστριας Τμήματος εκπαιδευτικών ξένων γλωσσών. (Συμμετέχον μέλος ΔΕΠ  Α. Πρόσκολλη)

• Πρόγραμμα Διδακτικής των Ξένων Γλωσσών για τη χορήγηση επάρκειας για τη διδασκαλία ξένης γλώσσας σε κέντρα ξένων γλωσσών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, (Ξενόγλωσσα Τμήματα), 01/10/2018 έως 13/07/2019. (Συμμετέχον μέλος της Επιστημονικής Επιτροπής Α. Πρόσκολλη).

• Πρόγραμμα Erasmus+ – strategic partnership t Short Forms Beyond Borders (SFBB): Short Forms as a Tool for Cultural, Educational and Social Mediation in Europe (Université d’Angers, National and Kapodistrian University of Athens, SZEGEDI TUDOMANYEGYETEM, Universidade de Santiago de Compostela, Justus Liebig – Universitaet Giessen, Katholike Universiteit Leuven, SAS Baladuk) 2020 (με συμμετοχή στην ερευνητική ομάδα του μέλους ΔΕΠ του ΤΓΓΦ Μ. Βήχου).