2013-2015

•  Programme intensif

Στόχος του ερευνητικού προγράμματος με τίτλο « Programme intensif » είναι η διερεύνηση της συμβολής των πολιτισμικών αξιών στη διαμόρφωση της προσωπικότητας του φοιτητή. Το ερευνητικό πρόγραμμα διοργανώνεται από το Centre universitaire de Formation des Enseignants et des Formateurs Equipe culture et communication Centre Norbert Elias UMR 8562 και επιχορηγείται από την Agence Europe Education-Formation France Πανεπιστήμιο της Avignon et des pays de Vaucluse CUFEF (Γαλλία).
Συμμετέχον μέλος ΔΕΠ: Ειρήνη Αποστόλου (επιστημονική υπεύθυνη).

• Réseaux Sociaux dans la Presse européenne – RéSoPe

Το ερευνητικό πρόγραμμα RéSoPe (Réseaux Sociaux dans la Presse européenne) [Κοινωνικά Δίκτυα στον Ευρωπαϊκό τύπο] ξεκίνησε το 2013 και επιχορηγείται από τη Maison des Sciences de l’Homme (Paris Nord), « Industries de la culture et arts : socio-économie de la culture et de la communication », με επιστημονική υπεύθυνη την Christine Develotte, ENS de Lyon, ΙCAR UMR 5191 (Γαλλία).

Συμμετέχον μέλος ΔΕΠ: Μαρία-Χριστίνα Αναστασιάδη

• Corpus de Textes Linguistiques Fondamentaux – CTLF

Στο διεθνές επιστημονικό-ερευνητικό πρόγραμμα «Corpus de Textes Linguistiques Fondamentaux» (http://ctlf.ens-lyon.fr), με επιστημονικό υπεύθυνο τον Bernard Colombat, από το Πανεπιστήμιο Paris 7 Denis Diderot (Γαλλία).

Σκοπός της ελληνικής ομάδας του προγράμματος είναι η κατάρτιση βιβλιογραφίας γραμματικών της νέας ελληνικής (16ος αι. - μέσα 20ού) και η σύνταξη ειδικών περιγραφικών δελτίων για τις 30 σημαντικότερες από αυτές.

Στην ελληνική ερευνητική ομάδα συμμετέχουν μέλη ΔΕΠ από Τμήματα της Φιλοσοφικής Σχολής: Γιάννα Γιανουλοπούλου (Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας), Αγγελική Τσόκογλου (Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας).

Συμμετέχον μέλος ΔΕΠ: Ρέα Δελβερούδη (συντονίστρια της ελληνικής ομάδας του προγράμματος).

• Athènes-Paris: οι ελληνογαλλικές πολιτιστικές και πνευματικές ανταλλαγές και σχέσεις κατά την περίοδο 1945-1974

Ερευνητικό-επιστημονικό πρόγραμμα τετραετούς διάρκειας (2012-2016) στο οποίο συμμετέχουν:

—           το Πανεπιστήμιο της Tours François-Rabelais (Καθηγήτρια Lucile Arnoux-Farnoux),

—           το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης (Αν. Καθηγητής Ε. Ματθιόπουλος),

—           το Τμήμα Αρχιτεκτονικής του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου (Καθηγητής Π. Τουρνικιώτης),

—           το Τμήμα Ιστορίας της Τέχνης του Πανεπιστημίου του Στρασβούργου (Καθηγήτρια M.Ch.Peltre),

—           η Section Contemporaine της Ecole Française d’Athènes (Διευθύντρια Σπουδών Μ. Κουρούκλη),

—           το Κέντρο Νεοελληνικών Ερευνών του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών (Ουρανία Πολυκανδριώτη),

—           το Μουσείο Μπενάκη (Επιμελήτρια Π. Κοσµαδάκη),

—           το C.N.R.S. (ερευνητές Servanne Jollivet και François Loyer)

—           και το Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών (Λέκτορας Νικόλας Μανιτάκης).

• L’Armée d’Orient 1915-1919. Entre global et local. L’histoire civile d’une armée oubliée

Ερευνητικό-επιστημονικό πρόγραμμα τετραετούς διάρκειας  (2015-2019) της Section contemporaine της Ecole Française d’Athènes με θέμα «L’Armée d’Orient 1915-1919. Entre global et local. L’histoire civile d’une armée oubliée», υπό τη διεύθυνση του Τάσου Αναστασιάδη, Directeur d’Etudes στην Ecole Française d’Athènes.

Συμμετέχον μέλος ΔΕΠ: Νικόλας Μανιτάκης.

• Πρόγραμμα ΕΣΠΑ/Θαλής: Πολιτισμικές διαμεσολαβήσεις και διαμόρφωση του «εθνικού χαρακτήρα» στον περιοδικό τύπο του 19ου αιώνα

Το ερευνητικό πρόγραμμα με τίτλο «Πολιτισμικές διαμεσολαβήσεις και διαμόρφωση του ‘εθνικού χαρακτήρα’ στον περιοδικό τύπο του 19ου αιώνα», εγκεκριμένο στο πλαίσιο του προγράμματος «Θαλής», με επιστημονική υπεύθυνη την Άννα Ταμπάκη, Καθηγήτρια Τμήματος Θεατρικών Σπουδών Φιλοσοφικής Σχολής ΕΚΠΑ.

Συμμετέχοντα μέλη ΔΕΠ: Γιώργος Βάρσος και Δέσποινα Προβατά (κύριοι ερευνητές).

• Πρόγραμμα ΕΣΠΑ: Ψηφιακό Σχολείο

Πρόγραμμα ΕΣΠΑ Ψηφιακό Σχολείο, Δράση 2 «Ψηφιακή Εκπαιδευτική Πλατφόρμα, Διαδραστικά Βιβλία και Αποθετήριο Μαθησιακών Αντικειμένων» (2010-2015).

Συντονισμός εργασιών και επιστημονική καθοδήγηση ομάδας εκπαιδευτικών για τον εμπλουτισμό της ηλεκτρονικής μορφής των σχολικών βιβλίων για τα Γαλλικά και τον μετασχολιασμό των σχετικών ψηφιακών μαθησιακών αντικειμένων.

Συμμετέχον μέλος ΔΕΠ: Αργυρώ Πρόσκολλη (επιστημονική υπεύθυνη).

• Πρόγραμμα ΕΣΠΑ: Ανάπτυξη μεθοδολογίας και ψηφιακών διδακτικών σεναρίων για τα γνωστικά αντικείμενα της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Γενικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης

Πρόγραμμα ΕΣΠΑ [ΟΠΣ: 479325], Υποέργο 1 με τίτλο «Ανάπτυξη μεθοδολογίας και δειγματικών σεναρίων για τα γνωστικά αντικείμενα της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Γενικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης» (2015 κ.ε.)

Συντονισμός των εργασιών και επιστημονική καθοδήγηση στο γνωστικό αντικείμενο «ΓΑΛΛΙΚΑ»

Συμμετέχον μέλος ΔΕΠ: Αργυρώ Πρόσκολλη (επιστημονική υπεύθυνη).